Etusivu › Lapsilisälaskuri 2026 – lapsilisän määrä ja maksupäivät

Lapsilisä­laskuri 2026: paljonko lapsilisää saat?

Lapsilisälaskuri laskee perheen lapsilisän kuukaudessa ja vuodessa. Mukana ovat alle 3-vuotiaiden korotus, yksinhuoltajakorotus ja lapsilisän maksupäivät 2026–2027.

Lapsilisälaskuri

Laske lapsilisä euroina

Lasketaan lapset, joista lapsilisä maksetaan samalle henkilölle. Vain silloin toisen ja sitä seuraavien lasten korotukset huomioidaan.
Ahvenanmaalla lapsilisän määrät ovat omat.
Alle 3-vuotiaasta maksetaan 26 € kuukaudessa enemmän sen kuukauden loppuun, jona lapsi täyttää 3 vuotta.
Yksinhuoltajakorotus maksetaan jokaisesta lapsesta, josta saat lapsilisää. Se pitää hakea erikseen.
Lapsilisä yhteensä kuukaudessa–
Lapsilisä ilman korotuksia–
Korotukset kuukaudessa–
Lapsilisä vuodessa–
Seuraava maksupäivä–

Laskuri käyttää Kelan ilmoittamia lapsilisän määriä, jotka ovat voimassa vuonna 2026 ja pysyvät samoina 1.1.2027 alkaen. Lapsilisä on verotonta tuloa.

Tiedot tarkistettu 31.10.2026. Lapsilisän määrät, korotukset ja maksupäivät on tarkistettu Kelan lapsilisäsivulta ja Kelan taulukosta Etuuksiin liittyviä euromääriä 1.1.2027 alkaen.

Laskuri on arvio. Lopullisen lapsilisän määrää Kela. Hae lapsilisää ja yksinhuoltajakorotusta OmaKelassa.

Lapsilisän määrä 2026

Lapsilisä kasvaa lapsiluvun mukaan, koska jokaisesta seuraavasta lapsesta maksetaan edellistä enemmän. Korotukset lasketaan kuitenkin vain silloin, kun kaikki perheen lapsilisät maksetaan samalle henkilölle. Määrät ovat samat vuonna 2026 ja 1.1.2027 alkaen.

LapsiaLisäys viimeisestä lapsestaLapsilisä yhteensä
194,88 €94,88 €/kk
2104,84 €199,72 €/kk
3133,79 €333,51 €/kk
4173,24 €506,75 €/kk
5192,69 €699,44 €/kk
6192,69 €892,13 €/kk
7192,69 €1 084,82 €/kk
Lapsilisän määrät Manner-Suomessa. Lähde: Kela.

Alle 3-vuotiaasta lapsesta maksetaan 26 euroa kuukaudessa enemmän. Esimerkiksi perhe, jossa on neljä lasta ja heistä kaksi alle 3-vuotiaita, saa lapsilisää 506,75 + 26 + 26 = 558,75 euroa kuukaudessa. Korotusta maksetaan sen kuukauden loppuun, jona lapsi täyttää 3 vuotta.

Yksinhuoltajakorotus on 73,30 euroa kuukaudessa jokaisesta lapsesta. Sen voi saada, jos ei ole avio- tai avoliitossa tai on muuttanut erilleen puolisostaan, vaikka vanhemmilla olisi yhteishuoltajuus. Korotus haetaan Kelasta erikseen.

Lapsilisän maksupäivät 2026 ja 2027

Kela maksaa lapsilisän kuukauden 26. päivänä. Jos 26. päivä on lauantai, sunnuntai, maanantai tai pyhäpäivä, lapsilisä maksetaan edellisenä pankkipäivänä.

KuukausiMaksupäivä
Marraskuu 202626.11.2026
Joulukuu 202623.12.2026
Tammikuu 202726.1.2027
Helmikuu 202726.2.2027
Maaliskuu 202725.3.2027
Huhtikuu 202723.4.2027
Toukokuu 202726.5.2027
Kesäkuu 202725.6.2027
Heinäkuu 202723.7.2027
Elokuu 202726.8.2027
Syyskuu 202724.9.2027
Lokakuu 202726.10.2027
Marraskuu 202726.11.2027
Joulukuu 202723.12.2027
Maksupäivät Kelan lapsilisäsivulta.

Kuka saa lapsilisää ja miten sitä haetaan?

Kela maksaa lapsilisää Suomessa asuvista alle 17-vuotiaista lapsista. Lapsilisän voi saada lapsen vanhempi, huoltaja tai muu lapsen hoidosta vastaava henkilö, joka asuu lapsen kanssa vakinaisesti Suomessa.

  • Lapsilisän maksaminen alkaa lapsen syntymää seuraavan kuukauden alusta.
  • Lapsilisää maksetaan sen kuukauden loppuun, jona lapsi täyttää 17 vuotta.
  • Lapsilisä ja yksinhuoltajakorotus haetaan OmaKelassa. Hakemus on tehtävä viimeistään 6 kuukauden kuluessa siitä, kun haluat tuen alkavan.
  • Lapsilisä on verotonta tuloa.

Ahvenanmaalla lapsilisän rahoittaa maakunnan hallitus, ja määrät ovat suuremmat: yhdestä lapsesta 110 euroa ja viidestä lapsesta 911 euroa kuukaudessa. Yksinhuoltajakorotus on 80 euroa lasta kohden. Alle 3-vuotiaiden korotus ei koske Ahvenanmaata.

Lapsilisä osana perheen taloutta

Lapsilisä on tasainen ja ennustettava tulo, mutta se ei yleensä kata lapsen kuluja kokonaan. Kun suunnittelet perheen budjettia, laske lapsilisä mukaan kuukausituloihin ja varaudu isompiin menoihin, kuten harrastuksiin, kouluvarusteisiin tai auton hankintaan, etukäteen.

Jos isompi hankinta vaatii lainaa, vertaa tarjouksia ja laske kuukausierä ennen päätöstä. Lainatarjouksia voi kilpailuttaa yhdellä hakemuksella, eikä hakemus velvoita ottamaan lainaa.

Usein kysyttyä lapsilisästä

Paljonko lapsilisä on vuonna 2026?

Yhdestä lapsesta lapsilisä on 94,88 euroa kuukaudessa, kahdesta lapsesta 199,72 euroa ja kolmesta lapsesta 333,51 euroa. Alle 3-vuotiaasta maksetaan 26 euroa enemmän, ja yksinhuoltaja voi saada 73,30 euron korotuksen jokaisesta lapsesta.

Milloin lapsilisä maksetaan?

Lapsilisä maksetaan kuukauden 26. päivänä. Jos se on lauantai, sunnuntai, maanantai tai pyhäpäivä, maksu tulee edellisenä pankkipäivänä. Esimerkiksi joulukuun 2026 lapsilisä maksetaan 23.12.2026.

Muuttuuko lapsilisä vuonna 2027?

Ei. Kelan 1.1.2027 alkaen voimassa olevien euromäärien mukaan lapsilisän määrät, alle 3-vuotiaiden korotus ja yksinhuoltajakorotus pysyvät samoina kuin vuonna 2026.

Mihin ikään asti lapsilisää maksetaan?

Lapsilisää maksetaan sen kuukauden loppuun, jona lapsi täyttää 17 vuotta.

Onko lapsilisä verotettavaa tuloa?

Ei. Lapsilisä on verotonta tuloa, joten se ei vaikuta verotukseesi.